Ya Sonra ?

2015-08-21 21:05:00

Ya sonra?

Halkın iradesini beğenmeyerek halka iade eden irade; yeniden yapılacak seçim ile ortaya çıkacak halk iradesini yeniden beğenmezse ne olacak? Öyle ya; yapılan kamuoyu yoklamaları, anketler halkın tercihi konusunda çok büyük farklılıklar olmadığını gösteriyor. Hatta halkın tercihini beğenmeyerek yeniden seçim kararı alan iradeye olan destekte azalma olduğunu iddia edenler var. O zaman ne olacak?   

Öyleyse öncelikle düşünülmesi, önlem alınması gereken konu budur. Mevcut seçim sisteminin demokratik olmamakla birlikte çok büyük sürprizlerin yaşanmasına neden olabilecek yapıda olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek iken, seçim sisteminde ve seçim yapısında hiçbir iyileştirme düşünmeden, önermeden aynı seçim sistemi ve seçim yöntemi ile yeniden seçim kararı alan iradenin seçim sonuçlarına riayet etmesinin hiçbir güvencesi olamaz.

Eğer yeniden bir seçim olacaksa, bu seçimin hangi yöntemlerle ve nasıl yapılacağına meclis karar vermelidir. Seçim sistemi, seçim yöntemi, seçim tarihi tamamen meclis tarafından belirlenmelidir. Bunun dışında bir yöntemin dayatılması demokrasinin ruhuna ihanettir.

Yaşanılan süreçte siyasi partilerin tamamı bir demokrasi sınavındadır. AKP’de, CHP’de, MHP’de, HDP’de. Meclise dayatılan tarihte, dayatılan seçim sistemi ve seçim yöntemi ile seçime gitmeyi kabul ederlerse hepsi birden demokrasinin ruhuna ihanet etmiş olacaklardır. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir tek kişinin istediği her şeye boyun eğecek kurum olmadığı gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi bir tek kişinin ihtiraslarına biat edecek insanlar topluluğu değildir.

Yeniden seçim söz konusu olacaksa bunun sistemi, yöntemi ve tarihi Türkiye Büyük Millet Meclisinde, milletin temsilcileri tarafından belirlenmelidir; aksi demokrasinin ruhuna, özüne aykırıdır.

0
0
0
Yorum Yaz